YORKSHIRE TERRIER

Yorkshire terrier – jorkšírský teriér – jorkšírek

Země původu: Velká Británie

Všeobecný vzhled: Dlouhá splývající srst, zcela rovná, velmi kompaktní a úhledná stavba těla, chůze vzpřímená.

Povaha: Bystrý, inteligentní s vyrovnanou povahou.

Hlava: Poměrně malá a plochá, čumáček černý, čenich nepříliš dlouhý, dokonalý, pravidelný a plný nůžkový skus – horní zuby mírně překrývají dolní, oči jsou tmavé, jiskrné s bystrým a inteligentním výrazem, uši malé ve tvaru „V“, vztyčené, nepříliš daleko od sebe.

Krk, tělo, hřbet a hrudník: Krk s patřičným nasazením, tělo kompaktní, hřbet rovný a hrudník přiměřeně klenutý do tvaru O.

Ocas: Nekupírovaný – bohatě osrstěný, tmavší barvy než zbytek těla, je nesen mírně nad linií hřbetu.

Končetiny: Hrudní končetiny jsou rovné, hustě porostlé srstí, která má sytě zlatou barvu a několik odstínů světlejší na konečcích a nedosahuje výš než k loketním kloubům, zaúhlení končetin je přiměřené. Pánevní končetiny jsou při pohledu zezadu rovné, přiměřeně úhlené v koleni. Tlapky kulaté s černými drápky.

Srst: Přiměřeně dlouhá, rovná, lesklá s hedvábnou strukturou, na hlavě dlouhá, sytě zlatá. Barva hlavy nemá přesahovat na krk. Barva tmavá ocelově modrá se táhne od týla ke kořeni ocasu, je bohatá a jasné barvy. Všechny barevné chlupy jsou tmavší u kořínků a ke konečkům se zesvětlují.

Váha: do cca 3,1 kg

Péče a zdraví

V případě, že plánujete se svým jorkem účast na výstavách, pak je velmi náročná péče o jeho srst. Tu bychom neměli podceňovat i když se výstav účastnit nebudete. Nutné je ze začátku denní česání, aby si štěně přivyklo.

Ve skutečnosti není tak obtížné udržovat jorka v dokonalém vzhledu, pokud mu však věnujeme ze svého času alespoň pár minut. Péče o dlouhou srst jorka bude ze začátku náročná, nicméně při použití kvalitní kosmetiky se čas potřebný k udržení jeho krásného vzhledu zkrátí na minimum. Odměnou za Vaši péči Vám bude spousta lásky a oddanosti od tohoto pejska.

Nejvíce péče srst potřebuje v období přeměny štěněčí srsti za dospělou. To je nutné kartáčování a česání skutečně denně. Zralá a dospělá srst vyžaduje frekvenci česání podstatně nižší, většinou 2 – 3 krát týdně podle typu a kvality srsti.

Jiná péče je o srst jorka „mazlícího“ a jiná o výstavního. Domácího mazlíčka stačí dle potřeby zhruba jednou za měsíc až 2 měsíce vykoupat, použít kondicionér, nejlépe denně čistit srst pod očima, 2 krát týdně rozčesat a čas od času, pokud je srst vysušená použít olej.

Přestože jork je velmi malý, netrpí nijak zvlášť nemocemi. Nejdůležitější je vždy prevence a to především co se týče infekčních onemocnění. Pravidelné očkování a odčervování by mělo být samozřejmostí. Problémem většinou u jorků bývají přetrvávající mléčné zuby. Toto musíme hlídat a v případě potřeby dát odstranit odborným lékařem. Velmi často se objevuje zubní kámen, který se dá zmírnit pravidelným čištěním zubů.

Závěrem

Jorkšírský teriér je velmi živý, bystrý a inteligentní pejsek s kouzelnou povahou i vzhledem. Je velmi společenský a nejšťastnější je v blízkosti svých milovaných páníčků ať už je to v panelovém domě, nebo v domku se zahradou. Je to dokonalý společník, který s Vámi vydrží celý den v posteli a nebo půjde na dlouhou procházku.

Jorkšírek je temperamentní, vyrovnaný – tak to říká standard. Řekla bych, že temperament mají na tak malé tělíčko až neuvěřitelný a pokud nespí, jsou téměř neustále v pohybu. Jsou velmi bystří a zajímají se o veškeré dění kolem sebe. Bez přehánění lze říci, že jsou výborní hlídači (samozřejmě v rámci svých možností) a ihned Vás na vše upozorní. Pro svou milou a hravou povahu až do vysokého věku je to vyhledávaný společník a není vyjímkou, že si rodina pořizuje dva i více jorků. Svou milou povahou, vzhledem a přirozenou inteligencí dokáží přimět k lásce každého. Svým pohledem a vrtěním ocásku Vás dokonale odzbrojí a tak se může stát, že i když Vám právě rozkousal italské lodičky, či pánům očůral lakýrky, nakonec ho ještě pomazlíte.

Jork se snadno rozmazlí a pak se z něj stane malý tyránek celé rodiny. Proto i tuto kouzelnou „hračku“ od začátku usměrňujte v jejím chování. Také jej od malinka zvykejte na to, že musí být doma někdy sám. Spoustu nových majitelů udělá tu chybu, že po přinesení štěňátka domů si vezme dovolenou a je s ním neustále doma. Jork je velmi společenský a rychle tomu přivykne. Jsou velmi stateční a nebojácní. Beze strachu si dovolí na mnohem větší psy.

Náš Filípek je toho důkazem, pokud naši německou dogu nepředběhne, alespoň ji kousne do nohy když ji dohoní. Toto se stalo mnohým jorkům osudným.

Kdo však pozná jorka, nemůže bez něj žít.

Jorkšír je společenský pes. A je nutné říci, že společníkem je opravdu ideálním. Jen těžko bychom hledali činnost, při které by nám společnost nedělal.Tvorba luxusnich stranek pro chovatele - luxury website for dog kennel Tvorba stranek pro chovatele psu moonbarks studio - foceni psu best kennel webdesign